top of page
Szukaj
  • magdalenamalinowsk8

Lokalny charakter produkcji szansą dla sektora MŚP

Świat stoi u progu zmian w kierunku zero-emisyjności! I tu pojawia się wodór. O jego potencjalne i roli opowiadał 17 maja 2022 r. podczas konferencji "Wodór szansą dla MŚP" ekspert ds. technologii wodorowych w Hynfrze - Aleksander Naumann.


"Dziś ropa kosztuje powyżej 112 dolarów za baryłkę. Wielość stacji tankowania daje pozór rozproszenia rynku, ale o cenach decyduje OPEC i rynek finansowy" - mówi Naumann.


Dodaje, że OZE to dokładna odwrotność tego rynku. To energetyka rozproszona, a nie centralna. Tymczasem sieć energetyczna która obsługuje jej przesył jest budowana jeszcze w starej epoce z myślą o rynku zorientowanym centralnie.


Wytwarzanie energii na naszych dachach to absolutna rewolucja w kontekście systemu przesyłu i jej dystrybucji.


Po co mówimy o wodorze? Ponieważ celem jest ścięcie emisji do zera w 2050 troku i o 55 proc. do 2030 r. Rewolucja klimatyczna skazuje podmioty na ogromne koszty. Wodór ma w tym aspekcie do odegrania kluczową rolę – nie będzie głównym źródłem energii, ale będzie uzupełniał energię elektryczną tam, gdzie nie będzie możliwa pełna elektryfikacja.

Jest uzupełnieniem dla OZE i energii elektrycznej. By tak było, on sam musi być odnawialny. Nie chodzi o to by produkować jakikolwiek wodór, ale wodór zielony, z elektrolizy. To jedyna słuszna droga.


Wodór nie będzie obecny tylko w transporcie, ale szeregu sektorów, min. w: rolnictwie, magazynowaniu energii, przemyśle etc.


Wodór musi być wytwarzany lokalnie i wykorzystywany lokalnie. Wtedy będzie najtańszy i tu się pojawia rola małych i średnich przedsiębiorstw. Rozproszona energetyka odnawialna będzie wspierana przez wodór.


Wodór pomaga nam też ujarzmić naturalną energię ze słońca i wiatru. Natura źródeł odnawialnych to ich niesterowalność. Będziemy jej mieć ogromne nadwyżki, a wodór będzie pomagał je magazynować.


Polska ma dziś 16 proc. energii odnawialnej. Jesteśmy na początku drogi, a wyzwania, m.in., jeśli chodzi o sieć, będą tylko większe. Ci którzy mają panele fotowoltaiczne już dziś doświadczają przerw w dostawach prądu, właśnie przez ograniczenia w systemie dystrybucji energii. Wodór stanowi remedium na wyżej wymienione bolączki. Remedium zielone i wolne od stale zmieniających się cen energii.


Organizatorem konferencji "Wodór szansą dla MŚP" był Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz wydarzeniem towarzyszącym Środkowoeuropejskiemu Forum Technologii Wodorowych #H2POLAND.

56 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page