top of page
Szukaj
  • Hynfra Post

Lokalne bezpieczeństwo energetyczne – Miasto Sejny wraz z partnerami przyspieszają działania


Wobec obecnej sytuacji za wschodnią granicą, burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski intensyfikuje działania związane z zapewnieniem lokalnego bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom miasta i przedsiębiorcom. W piątek 25 lutego Miasto Sejny podpisało list intencyjny z trzema partnerami o współpracy w tym zakresie.

- Dziś lokalne bezpieczeństwo energetyczne staje się jednym z najważniejszych wyzwań, tym bardziej dla Miasta Sejny położonego w szczególnym rejonie Polski. Nie chcemy biernie czekać, tylko na miarę naszych samorządowych możliwości aktywnie podejmować lokalne działania. Ich przyspieszenie ma bezpośredni związek z sytuacją międzynarodową i strategicznym położeniem naszego miasta w pobliżu Przesmyku Suwalskiego, który z jednej strony łączy Państwa Bałtyckie z Polską i resztą NATO, a z drugiej oddziela Białoruś od rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego – podkreśla burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski.


Dokument o współpracy w sprawie utworzenia własnych magazynów energii Miasto Sejny podpisało już wcześniej - w grudniu 2021 roku - z polską spółką Hynfra, działającą na rynku zielonej energii. W piątek, dzień po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, do dokumentu utworzono aneks, który dołącza do niego kolejne podmioty – spółdzielnię Coop Tech oraz firmę Natu. Współpraca ma objąć możliwość stworzenia i uruchomienia własnych, lokalnych magazynów energii, które wzmocnią energetycznie Miasto Sejny i w znacznym stopniu uniezależnią lokalną społeczność. Jednak jak wskazuje burmistrz Arkadiusz Nowalski, ma to być tylko jeden z elementów projektowanego lokalnego rynku energetycznego i dynamicznych kroków na wielowymiarowej drodze do samowystarczalności energetycznej Sejn.

Sygnatariusze listu intencyjnego będą szukać również nowych obszarów transformacji energetycznej i paliwowej Sejn oraz dekarbonizacji i potencjału odnawialnych źródeł energii. W dokumencie jest też mowa o stworzeniu warunków do rozwoju technologii zielonej energii na potrzeby miejskiego ciepłownictwa, lokalnego transportu publicznego i dostaw prądu.

- Dzięki temu zwiększymy odporność Miasta Sejny na ewentualne kryzysy: zatrzymanie dostaw energii, brak dostępu do paliw czy węgla na potrzeby ciepłownicze oraz ich rosnące ceny. Mieszkańcy będą mieć szanse na tańszą i czystą energię, ciepło i paliwo zasilające transport – zaznacza Tomoho Umeda, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izby Gospodarczej, członek zarządu stowarzyszenia Hydrogen Poland a także prezes firmy Hynfra.

Umeda zwraca uwagę, że podpisanie w obecnej sytuacji takiego dokumentu, to lokalne wydarzenie, które nabiera globalnego znaczenia. - Od 20 lat przekazujemy rocznie 50 mld zł na import węgla, gazu i ropy. Większość tej kwoty trafia do rosyjskiego reżimu. A na co są przeznaczane, widzimy dziś wyraźnie na Ukrainie – podkreśla Jan Zygmuntowski, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego i dyrektor CoopTech Hub, pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych, podkreśla z kolei, że samorządy w całej Polsce stoją przed wyzwaniem lokalnej odbudowy społeczno-gospodarczej i podniesienia jakości życia mieszkańców, by zapobiec depopulacji i "starzeniu się" miast.

- Dlatego podejmujemy pionierską inicjatywę "energia od nowa" wpisaną w aktualizowany obecnie całościowy program rewitalizacji gospodarczej i społecznej Miasta Sejny, m.in. przez tworzenie nowoczesnych, zielonych i cyfrowych spółdzielni. Wspólna własność i odpowiedzialność sprawdza się szczególnie dobrze w „godzinie próby”, a w długim okresie buduje kapitał społeczny i kulturę zaufania – wskazuje Zygmuntowski. CoopTech Hub jest odpowiedzialny za wspieranie Miasta Sejny w opracowaniu gospodarczego „modelu sejneńskiego” oraz przeprowadzenie spółdzielczej transformacji i poszerzonego o nowatorskie elementy procesu rewitalizacji.

- W trosce o naszych mieszkańców i przedsiębiorców chcemy być przygotowani na wszelkie ewentualności dotyczące wspólnego bezpieczeństwa energetycznego całego Miasta Sejny. Zdajemy sobie sprawę, że tworzenie lokalnej energetyki to niezwykle ambitne i złożone wyzwanie, jednak w niełatwych czasach stawiamy na odważne i perspektywiczne decyzje, z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach - podsumowuje burmistrz Arkadiusz Nowalski.

87 wyświetleń0 komentarzy

Kommentare


bottom of page