top of page
Szukaj
  • magdalenamalinowsk8

Hynfra na European Energy Congress

„Oczekiwałbym pewnej rewizji strategii wodorowej, która zakłada 2 GW w elektrolizerach do 2030 roku. Na początek dobrze byłoby, gdyby strona rządowa w strategii raczej myślała o milionie ton wodoru odnawialnego. To byłoby spójne z właściwie już istniejącymi celami w projekcie Fit for 55, gdzie przewidziano, że połowa wodoru używanego w przemyśle powinna być wodorem odnawialnym” - ocenia Piotr Czembor, prezes Hynfra Energy Storage, podczas pierwszego dnia European Economic Congress (Europejski Kongres Gospodarczy) w Katowicach.„Zielona transformacja energetyki” była tematem debaty, w której Piotr Czembor wraz z pozostałymi dyskutantami, pochylał się nad kwestią bezpieczeństwa energetycznego głównie w kontekście kryzysu wojennego na Ukrainie.


Bartosz Fedurek z Offshore Ørsted Polska zwracał uwagę na gigantyczne wzrosty cen energii. - W świetle wojny musimy przyspieszyć z zieloną transformacją. Potencjał połączenia offshore’u z wodorem to szansa zastąpienia 2/3 importu gazu do 2030 roku - mówił.


Jego zdaniem, realizacja nowych inwestycji powinna utrzymać tempo na poziomie 20 GW rocznie od roku 2030. Ważne, aby regulator dostrzegał zmiany dotyczące obniżenia wartości złotówki względem euro, czy drastycznego wzrostu materiałów budowlanych i paliw. Powinien dostosować do tego legislację.


Paweł Szczeszek, prezes Tauron Polska Energia, liczy na liberalizację zasady 10H. - Czymś trzeba też bilansować OZE. Potrzebujemy magazynów energii. To wszystko nie wydarzy się bez nowoczesnej sieci dystrybucyjnej. Tylko silna dystrybucja i mądre podejście do przyłączania energii pozwoli na przyspieszenie zielonej transformacji – podkreślał.


Jarosław Wajer, partner EY, mówi o problemie nadal niezliberalizowanego rynku energetycznego w Polsce. - Nie ma też w naszym kraju dobrych planów wdrożeń w kontekście ubóstwa energetycznego. Mówimy dużo o efektywności energetycznej, ale nadal to zaniedbujemy. Nową walutą zaczyna być ślad węglowy, wszyscy zaczynają to przeliczać. W na wielu poziomach musimy mocno przyspieszyć – uważa.


Na pytanie o perspektywy rozwoju i dekarbonizacji ciepłownictwa w świetle wojny Frédéric Faroche, prezes Veolia odpowiadał, że stan ciepłownictwa przed wojną był już w kryzysie. Konflikt na Ukrainie tylko go zaostrzył. Potrzebne są odpowiednie zachęty, a obecne regulacje raczej zniechęcają. Faroche wierzy w odzysk ciepła. To samo można zrobić z odzyskiem wody, jak również z odpadami. Biogaz ma ogromny potencjał. Jednak jasne regulacje muszą to wesprzeć.


*Fragment publikacji portalu WNP.PL


59 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page