top of page
Szukaj
  • aleksandramajda

Bateryjne magazyny energii po raz pierwszy z kontraktem w rynku mocy
Hynfra Energy Storage (HES) wraz ze swoimi partnerami funduszem Heyka Capital Markets Group (HCMG) i deweloperem PKE Pomorze wygrali aukcję rynku mocy. Wyniki aukcji ogłosiły we wtorek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To pierwsze tego typu kontrakty w Polsce.


Fundusz Heyka Capital Markets Group wraz ze swoim partnerem, deweloperem PKE Pomorze wzięli udział w aukcji głównej rynku mocy na rok 2027 w Polsce. Hynfra Energy Storage jako reprezentant dewelopera, kompleksowo przeprowadziła proces przygotowania jednostki do aukcji. Aukcja zakończyła się w pierwszej rundzie ceną 406,35 zł/kW/rok. Dzięki temu magazyn energii uzyskał 17-letni kontrakt mocowy.


Magazyn o mocy 7,5 MW i pojemności 4 godzin powstanie w pobliżu aglomeracji wrocławskiej. Oprócz wsparcia sieci, będzie też zapewniał gromadzenie nadwyżek energii odnawialnej oraz współpracował ze stacją ultraszybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.


„Możliwość uczestniczenia w tworzącej się historii polskiej energetyki w dziedzinie magazynów energii daje naszemu Zespołowi ogromną satysfakcję. Planujemy dalszy rozwój projektów w kolejnych latach.” –powiedział prezes PKE Pomorze Piotr Szyszka.


„ W Europie widać już silny trend rozwoju magazynów energii, mający sprostać wyzwaniom z jakimi mierzy się istniejąca infrastruktura energetyczna, co jest związane m.in. z dynamicznym wzrostem mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych. Naszym celem jest wyjście naprzeciw tym wyzwaniom poprzez inwestycje w magazyny energii w Polsce” – dodał prezes Heyka Capital Markets Group Mateusz Kloc.


- Tegoroczna aukcja jest pierwszą, w której magazyny energii zawarły umowę na rynku mocy. Jest to niezwykle istotne, ponieważ magazyny energii doskonale wspierają system elektroenergetyczny i mają możliwość dostarczenia do systemu brakującą moc szybciej, niż jakiekolwiek inne źródła. Bezemisyjne rozwiązania technologiczne, jakimi są magazyny, mogą być podstawą dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju – podkreśla prezes HES Piotr Czembor.


Platforma inwestycyjna w której partnerami są fundusz Heyka Capital Markets Group i deweloper PKE Pomorze skupia swoją strategię na budowaniu długoterminowej wartości dla polskiego sektora energetycznego w oparciu o zastosowanie magazynów energii. Grupa potwierdza chęć uczestnictwa w kolejnych aukcjach rynku mocy z rozbudowanym portfolio magazynów energii.


Hynfra Energy Storage to deweloper systemów magazynowania energii w skali przemysłowej z doświadczeniem w rozwoju i budowie największych projektów infrastrukturalnych w Polsce oraz pierwsza na polskim rynku firma dostarczająca kompleksowe rozwiązania magazynowania energii w modelu storage as a service oraz odbioru energii do produkcji odnawialnego wodoru.


Hynfra Energy Storage to spółka córka Hynfra P.S.A., która jest integratorem technologii, pozwalających przeprowadzić transformację energetyczną i pełną dekarbonizację. Hynfra

projektuje i rozwija instalacje do produkcji i wykorzystania wodoru odnawialnego, jego pochodnych, zielonej energii oraz odnawialnych źródeł ciepła. Portfolio Hynfry opiera się na filarach: przemysłowym, amoniakowym, komunalnym i magazynowania energii.


514 wyświetleń0 komentarzy

Коментари


bottom of page